Ana sayfa Atatürk ATATÜRK’ÜN, FİLİSTİN UYARISI

ATATÜRK’ÜN, FİLİSTİN UYARISI

231
1
PAYLAŞ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Filistin konusunda ne düşünüyor, ne söylüyordu? Ekteki belge Atatürk’ün Avrupa’ya Filistin konusunda ultimatom verdiğini ortaya koyuyor. Atatürk’ün Filistin ile ilgili Haziran 1937′de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşması:


Türkçe Hâkimiyet-i Milliye Gazetesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde irad etmiş olduğu bir nutuktan bahsediyor. Aşağıdaki satırlar bu nutkun Filistin’e taalluk eden kısmından alınmıştır.

“Arapların Avrupa siyasetine nüfuz edemeyip bu sözde istiklal kelimesine inandıkları ve bu uğurda Arap memleketlerini Avrupa emperyalizmine esir kıldıkları çok şayanı teessüftür.Arapların arasında mevcut olan karışıklığı ve hoşnutsuzluğu kimse bizim kadar bilemez. Biz vakıa bir kaç sene Araplardan uzak kaldık. Fakat şimdi kendimize kâfi derecede güvenip ve kudretimizi bildiğimiz için İslamiyet’in mukaddes yerlerini Musevilerin ve Hıristiyanların nüfuzunun altına girmesine mani olacağız. Binaenaleyh şunu söylemek istiyoruz ki buraların Avrupa emperyalizminin oyun sahası olmasına müsaade etmeyeceğiz. Biz şimdiye kadar dinsiz ve İslamiyet’e lakayt olmakla itham edildik.Fakat bu ithamlara rağmen Peygamberin son arzusunu yani, mukaddes toprakların daima İslam hâkimiyetinde kalmasını temin için hemen bu gün kanımızı dökmeye hazırız.

Cedlerimizin, Selahaddin`in idaresi altında, uğrunda Hıristiyanlarla mücadele ettikleri topraklarda yabancı hâkimiyet ve nüfuzunun tahtında bulunmasına müsaade etmeyeceğimizi beyan edecek kadar bu gün, Allah`ın inayeti ile kuvvetliyiz. Avrupa bu mukaddes yerlere temellük etmek için yapacağı ilk adımda bütün İslam âleminin ayaklanıp icraata geçeceğinden şüphemiz yoktur.”

Arapça neşir : “Bombay Cronicle 27.07.1937 münteşir”

Türkçe Neşir: Hâkimiyet-i Milliye Gazetesi

İşte o belge;

[singlepic id=8  float=center]

[singlepic id=9 w= h= mode=watermark float=center]

[slideshow id=4]

Alıntıdır

1 YORUM

  1. Atatürk yaşasaydı İsrail olmazdı!
    1-Hergün Türk milletinden Gizlenen 1Atatürkle karşılaşıyoruz
    Atatürk’ün Henüz kurulan Suudi Devleti kralina Telgrafi: Hz MUHAMMEDin sav mezarının yıkılacağını derin 1üzüntüyle öğrendim Bu kutsal emanete ASLA dokunamazsınız 1Tek taşının bile zarar gördüğünü duyarsam orduyu aşağıya gönderirim!
    2-PEYGAMBERin sav SON ARZUSU yani Mukaddes topraklarin daima ISLAMIYET hâkimiyetinde kalmasini temin için HEMEN bugün KANLARIMIZI dökmeye HAZIRIZ Ceddimizin Selâhiddin-i Eyyûbi idaresi altinda ugrunda Hiristiyanlarla mücadele ettikleri ISLAMIYETin mukaddes yerlerinin Musevilerin ve Hiristiyanlarin nüfuzu altina girmesine mâni olacagiz beyan edecek kadar bugün ALLAH’in inayetiyle kuvvetliyiz Iste Gizlenen Atatürk’ümüz bu Bu kararliligi da öldürülme sebebi oldu.Yani o, ALLAH-u âlem, Sehittir.Öyle olmasaydi son sözleri Ve ALEYKÜMSELAM” olur muydu