Ana sayfa Gündem Ermenilerin Müslümanları katliamı ve 150 bin Askerimizin hesabı neden sorulmuyor

Ermenilerin Müslümanları katliamı ve 150 bin Askerimizin hesabı neden sorulmuyor

370
0
PAYLAŞ

Yahudi lobi kuruluşu ADL’nin sözde Ermeni soykırımı konusundaki çıkışı, tarihi bir tartışmayı da yeniden alevlendirdi.

Bu yazının tarihi 2007 dir. Zaman gazetesi ve aksiyondan alıntıdır.

Aksiyon
Aksiyon dergisinin bir sayısında yer alan haberde Ermeni çetelerinin Anadolu ve Kafkasya’daki katliamları anlatılıyor. Silahlı Ermeni çeteleri, Osmanlı-Rus Harbi’nde Ruslarla birlikte ilk kez ve teşkilatlı olarak Osmanlılara karşı savaşmışlardı.

Arşivlerde yapılan araştırmalarda Ermeni çetelerinin Anadolu ve Kafkasya’da yaklaşık 10 bin Yahudi’yi katlettiği ortaya çıktı. Aksiyon dergisinin bu haftaki sayısında yer alan habere göre geçtiğimiz haftalarda ABD’deki Yahudi lobi kuruluşu ADL’nin (Anti Defamation League/İftira inkarla mücadele birliği) Ermeni soykırımı iddialarını önce benimsemesi ardından ‘konu tarihçilere bırakılmalı’ yönünde açıklama yapması, Yahudiler nezdinde yer yer rahatsızlık oluşturdu. Aynı günlerde İsrail’in Washington Büyükelçiliği eski müsteşarı Lenny Ben-David, İsrail hükümetini bu konuda dikkatli olmaya çağırıyordu. David, 5 Ekim’de Jerusalem Post gazetesinde yayınlanan “Türkiye ve Ermenistan: Yahudiler ne yapmalı?” başlıklı makalesinde Ermenilerin yüz binlerce Müslüman ve binlerce Yahudi’yi katlettikleri yolundaki bilgi ve duyumlara dikkat çekti. Osmanlı arşiv ve belgelerine bakıldığında ise Ermeni çetelerinin 1914’ten başlayıp 1919’a kadar 2 milyon Müslüman’ı katlettiği ortaya çıkıyor. Aynı belgeler binlerce Yahudi’nin de Ermeniler tarafından katledildiğini ortaya koyuyor. Kesin bir rakam olmamakla birlikte sayının 10 bini bulduğu belirtiliyor. Haberde Sabetaycılık, ve Yahudi cemaatleri konusunda çalışmaları olan Dr. Gad Nassi’nin, Ermenilerin yaptığı katliamı canlı tanıklarından dinlediğine de yer verilmiş. Osmanlı Devleti o tarihlerde Ermenilerin Müslüman ahaliye, özellikle kadınlara yönelik yaptıkları mezalim ve kötü fiillerle ilgili araştırma yaptırıyor. Bu çalışmalardan çıkar raporlara göre memurlar Hakkari’den çıkıp akrabalarını arayan Yahudi cemaatine mensup 300 kişilik bir kafilenin Ermenilerce doğranıp duvar şeklinde istiflendiğini görüyor.

Güneydoğu’da Yahudi olmamasının nedeni Ermeni katliamlarıdır

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu Başkanı Doç. Sedat Laçiner: Yahudiler ile Ermeniler arasında her zaman tarihi bir rekabet oldu. Osmanlı döneminde küçük kasabalara kadar Ermenilerin Yahudilere dönük düşmanlıkları gözlenmiş, Ermenilerin asılsız suçlamaları nedeniyle bazı Yahudiler ağır cezalar almıştır. İttihat ve Terakki döneminde ise Ermeni milliyetçileri Yahudileri Türkler gibi rakip gördüler. Hatta İttihat ve Terakki’nin Yahudi örgütü olduğu iddiası aslında Ermenilerden çıkmıştır. Hatta bugün Atatürk’ün Yahudi olduğu iddiası aşırı Ermeni gruplarca tekrarlanıyor. Bugün Doğu ve Güneydoğu’da Yahudi kalmamışsa bunda Ermeni katliamlarının ve baskılarının da etkisi var.

Kaynak


Bu unutulur mu? (Ama malesef unuttuk…)


Birinci Dünya Savaşı’nda Ingilizlere, 150 bin askerimiz esir düştü. Bu askerlerden bir kismi da Mısır’ın Iskenderiye şehri yakınlarında bulunan Seydibeşir Usare Kampı‘na hapsedildi.

Kampın tam adı, ‘Seydibesir Kuveysna Osmanli Useray-i Harbiye Kampı’ idi. Bu kampta, 1918’de Filistin cephesinde esir düşen 16. Tumen’in 48. Alayı’na baglı Osmanlı askerleri tutuluyordu.

12 Haziran 1920’ye kadar iki yıl boyunca her türlü işkence, eziyet, agır hakaret ve aşagılamaya maruz kaldılar.

Bu insanlık dışı muamelenin nedeni ise Ermeniler idi…

Kamptaki, Türkçe bilen Ermeni tercümanların yalan, yanlış çevirileri ve kışkırtmaları nedeniyle, kamplarin Ingiliz komutanları, azılı Türk düşmanı kesilmişlerdi. Savas bitmişti. Ancak, kamptaki ağır koşullar nedeniyle ölenler dışındaki askerleri teslim etmek, Ingilizler’in işine gelmiyordu. Cünkü, olasi yeni bir savasta, bu askerlerin yeniden karşılarına cıkabilecekleri, Ermeniler tarafından, Ingilizlerin beyinlerine işlenmişti.

Çözüm toplu katliamdı… Askerlerimiz, mikrop kırma bahanesiyle, süngü zoruyla dezenfekte havuzlarına sokuldu. Ancak suya normalin cok uzerinde krizol maddesi katılmıştı. Mehmetçik, daha ayağını soktuğunda, aşırı krizol maddesi nedeniyle haşlanıyorlardı. Ancak Ingiliz askerleri dipçik darbeleri ile askerlerimizin havuzdan çıkmalarina izin vermiyorlardi. Mehmetçikler, bele kadar gelen suya başlarını sokmak istemedi. Ancak bu kez Ingilizler havaya ateş etmeye başladı. Askerlerimiz, ölmemek için çömelerek başlarını suya soktular. Ancak başını sudan kaldıran artık göremiyordu. Cünkü gözler yanmıştı

Dışarı çıkanların halini gören sıradaki askerlerimizin direnişleri de fayda etmedi ve 15 bin askerimiz kör oldu. Bu vahset, 25 Mayis 1921 tarihinde TBMM’de görüşüldü. Milletvekilleri Faik ve Şeref beyler bir önerge vererek, Mısır’da esirlerin krizol banyosuna sokularak 15 bin vatan evladının gözlerinin kör edildiğini, bunun faili olan Ingiliz tabip, garnizon komutanı ve askerlerinin cezalandırılması icin TBMM’nin teşebbüse geçmesini istediler.

Tabiiki yeni kurulan devletin bin türlü sorunu vardı. Bu hesap sorma işide unutuldu gitti.

Ama onlar unutmuyorlar…

Kendi ihanetlerini bile soykırım ambalajına sarıp, dünya kamuoyuna sunuyorlar. En üzücü olanı da malum birilerinin, bu karalama kampanyalarına çanak tutması…

ERMENİLER SOYKIRIM YAPILDI DIYE DÜNYAYI AYAĞA KALDIRIYOR BİZİM TARİHİMİZDEN HABERİMİZ YOK!

Kendi yorumum

Bazen düşünmeden edemiyorum gidip şu Ermenistan ‘a girip katliam yapmadığımız halde siz bizi katlettiğiniz halde bunun yaygarasını yapıyorsunuz bari katliam yapak da gerçek olsun. Emekleriniz boşuna gitmesin yani girecez bir gün oraya bir katliam yapacaz tarihe baya bir gerçekçi yaklaşacaz. Tabi bunun olmasını kimse istemez. 3. Dünya savaşı erteleniyor ama yakındır. Bunun sebebi 1. dünya savaşı 2. dünya savaşı arkasındaki ABD nedense bütün savaşlarda o ve suç ortağı İngiltere. Bu iki ülke olmasa idi bu kadar savaş olmazdı dünya ‘da. Bir gün bu bütün ülkeler bu dev dediğimiz ülkelerin karşısında duracaklar. Bir şekilde o günde gelir. En büyük imparatorluklar yıkıldı. Onlarda yıkılacaklar bir gün elbette.
Sayın Erdoğan bunu neden gündeme getirmiyor. Geçmişte hiçbir yönetim bu konuyu gündeme getirmemiş.