Ana sayfa Makale Al birini, vur ötekine

Al birini, vur ötekine

498
0
PAYLAŞ

Sayfanın en altındaki yazı Zülfü Livaneli ‘ye ait vatan gazetesinde 2007 ‘de yayınlanmış bir makaledir. Benim bu makaleye ekleyeceğim tek şey bir yorum ve bir başlık.

Kendi yorumum :

“Al birini vur ötekine” başlıgı yani. İçinden öyle geldi şu aşağıdaki yazıyı görüp okuyunca bu siyasiler de hiç mi beyin yok demekten başka birşey gelmiyor. Yani Erdoğan yada Deniz Amca olması farketmiyor anlatmak istediğim. Burası “Türkiye ve Video Oyunu” değil. Deneme tahtası hiç değiliz. Benim siyasi görüşümü soracak olursanız.


Milliyetçi ama mhp ‘li değilim. İslam diyecem faziletçi diyebilirsiniz hiç alakası bile yok ne de komünist değilim. Aslında benim oy vereceğim bir parti de yok. Yani hepsi kendi sülalesini düşünen tipler olduğundan ya biri başa geliyor dedikleri ile yaptıkları arasında kocaman bir fark var halk ne istiyor onlar ne yapıyor. Hepsinin amacı halkı birbirine düşürmek gibi geliyor. Yani bölünüm planları şu zamana kadar biz birşey bilmiyoruz. Herşeyin en güzelini siyasetçiler bilirler her zaman nede olsa arkalarını dayandıkları birileri var.

Ben neyciyim onu da bilmiyorum. Chp ‘liyim derim bazı yaptıkları bana ters geliyor mhp liyim desem daha Apo yu asamadılar ne yapabilirler ki bu ülkeye ne katkıları olabilir. Faziletçi olanlara bakıyorum eyvah! diyorum. Her biri ayrı dert ya bırakın halkı birbirine düşürmeye çalışmayı da şu işsizlikle cebelleşin birileri birşeyler yapsın artık. Yok ırk ayrımı Türkmüş, Kürtmüş, Lazmış yok Alevidir Sunnidir yok dinsizdir. Bunun tasası siz siyasetçilere biz halka mı kaldı millet açlıktan bazıları da zenginleşmenin yolunu bulmuş. Maşallah devleti yemeyen kalmamış. Ya koca Türkiyem ‘de o kadar maden var. Bize yedirtmiyorlar. Atatürk ‘ün yaptıklarının yanında Chp şuan ne yapıyor. Hiçbirşey yapmıyor.

Aklıma tarih dersi geliyor sürekli değinmeden edemeyeceğim.

ATATÜRK ne yaptı geçmişte bir bakalım.

Geçmişe biraz dönelim. AKP = Osmanlı Devleti İstanbul Yönetimi yani boyundurluk altında gıkını çıkarmadan başta ben olayım devleti buyrun siz yönetin tarzı.

ATATÜRK ne yaptı. Muhalefet = Mhp ve diğer partiler ile tek bir güç adı altında T.B.M birleşip sonuçta halkın desteği ile itilaf devletlerine karşı harekete geçti. Şuan bulunduğumuz Türkiye sınırları çizildi. Ben tarihçi değilim açın kitabı okuyun efendim. Şuan bu neden yapılmıyor? Yani neden Mhp ile Chp ittifak yapmıyor. Ters kutuplar olabilirler. Atatürk zamanında değilmi idi o ters kutuplar ile aynı çatı altında KURTULUŞ SAVAŞ ‘ı verdi atalarımız. Burada OSMANLI devletini suçlamak değil sonuçta hepimiz Osmanlı ‘nın torunlarıyız. Farketmiyor sonuç TÜRKİYE olunca ortak bir paydada buluşabiliyoruz.

Farkettiniz mi Mhp Chp ve Akp arasında sıkışıp kaldık diğer partilerin adı bile geçmiyor. Akp vatanı savunmadığı sattığı belli. Mhp öle ortada geziniyor. Chp ‘ye gelince BAYKAL ‘sız da olabilir. Ama onun yerine kim gelebilir sorusu da kafalarda soru işareti bırakıyor. Astığı astık kestiği kestik sizce başka partilerde böle Avrupa yada Amerika karşısında durabilecek Türkiye ‘de herhangi bir lider var mı sizce?

Zülfü Livaneli ‘nin yazısı aşağıdaki metindir.

Seçimler öncesi CHP’ye zarar vermemek için bildiğim birçok konuyu içime gömerek sustum, bundan sonra da bu parti ve liderine ilişkin hiçbir şey yazmayacağım.

Çünkü bir faydası olacağına inanmıyorum.

Ama bu konudaki son yazımda size bir tanıklığımı aktarmak zorundayım.

Bunu bir borç olarak görüyorum:

***

Deniz Bey lütfen hatırlayın:

19 Aralık 2002 tarihinde karlı bir Ankara gününün akşamında Mehmet Sevigen’in evindeydik.

Ben Cumhurbaşkanı ile görüşmeden geliyordum.

Abdullah Gül Başbakandı, Tayyip Erdoğan’ın ise Meclis’e girme umudu kalmamıştı.

Cumhurbaşkanı Sezer bir gün önce, Tayyip Erdoğan’ın “milletvekili olmadan başbakan olma” önerisini reddetmişti.

Türkiye’nin kaderi o akşam o evde değişti, çünkü siz “Tayyip Erdoğan başbakan olacak!” diye tutturdunuz.

Sizi “Çok tehlikeli bir oyun bu!” diye uyaran parti dışından önemli şahsiyetlere kızdınız, “Hayır!” dediniz “İki ay dayanamaz. Göreceksiniz iki ay dayanamaz.”

Sizin bu iddianıza karşılık ben ne dedim: “Erdoğan herhangi bir kişi değil, bütün tarikatların birleşerek Erbakan’ın yerine seçtiği siyasetçi; arkasında Amerika, Avrupa desteği de var. Program Türkiye’yi ılımlı İslam cumhuriyeti yapma programı. Sizin dediğiniz gibi iki ayda gitmeyecek; tam tersine, bu odada bulunan herkesin siyasi hayatını bitirecek.”

İki ay dayanamaz iddianızı, “görüşleri gereği IMF ile anlaşma yapmaz, ekonomiyi zora sokar ve dayanamazlar.” tezine oturttunuz.

Ama bunların hepsi bahaneydi çünkü siz iki partili rejimin işinize yaradığını anlamış ve seçim sonuçlarına sevinmiştiniz. Çünkü size ana muhalefet partisi lideri olmak ve soldaki rakiplerinizi yok etmek yetiyordu. Bu iş birliğini daha sonra da sürdürdünüz.

O zaman ben sizin Tayyip Erdoğan’la seçim öncesinde Beylerbeyi’nde gizlice buluştuğunuzu ve bir anlaşma yaptığınızı bilmiyordum.

Bu gecenin tanıkları var: Önder Sav, Eşref Erdem, Mehmet Sevigen, Bülent Tanla, Yaşar Nuri Öztürk.

Belki bazıları sizden korkar ve tanıklık etmez ama bir kısmı da bu sözlerin doğru olduğunu açıklar. Yani tanıklar var. Ötekiler de söylemese bile içten içe bunun doğru olduğunu bilir. Siz de bilirsiniz.

Tartışmanın sonunda dediniz ki: “Bu gece birbirimizin fotoğrafını çektik. İki ay sonra çıkarıp bakalım. Ama rotuş yapmadan. Hangimiz haklı çıkmışız?”

Şimdi, 2007 seçimlerinin ardından o fotoğrafı cebinizden çıkarıp bakın Deniz Bey.

Ve düşünün; Meclis grubunda “Erdoğan’ı başbakan yapıyor diyorlar. Evet yapıyorum. Var mı itirazı olan!” diye bas bas bağırmanıza değdi mi?

Erdoğan’la Beylerbeyi’nde gizlice buluşmaya ve size oy veren milyonları hiçe sayarak gizli anlaşmalar yapmanıza değdi mi? (Deniz Bey, biliyorsunuz ki bu gizli buluşmanın da tanığı var.)

Başbakan olmak, elbette Erdoğan’ın demokratik hakkıdır. Ama bunun için olağanüstü çaba harcamak CHP’nin birinci görevi değildir. Üstelik dokunulmazlık kaldırılmadan.

Bir milletvekilinin mazbatasını iptal ettirip, Anayasa’yı değiştirip, grubu baskı altına alıp, Siirt seçimlerini es geçip Erdoğan’ı meclise sokmak ve dokunulmazlık zırhına kavuşturmak için verdiğiniz canhıraş çabanın yüzde birini partiniz için verseydiniz sonuç bambaşka olurdu.

Size o gün söylediğim gibi, Türkiye’nin kaderini değiştirdiniz.

Deniz Bey; sözlerimde en ufak bir çarpıtma varsa çıkıp söyleyin. “Öyle değildi. Böyle konuşmadık.” deyin.

Genel Sekreterinizin ve en yakınlarınızın tanık olduğu bu konuşmayı inkâr edin.

Ya da başınızı önünüze eğin ve tarihin hakkınızda vereceği yargıyı düşünün.

Deniz Bey; çok ağır şeyler yazdığımın farkındayım. O akşamki tartışmaya kadar bir dostluğumuz vardı, bunları yazmak istemezdim.

Ama hem duruma doğru teşhis koyamamanız, hem de aşırı derecede inatçı olma huyunuz yüzünden hepimizi tehlikeye attınız.

Tayyip Erdoğan’ın yüzde 34 oyla meclisin üçte ikisini ele geçirmesinin manivelası oldunuz.

Daha önce Refah Partisi’nin belediyeleri ele geçirmesi de sizin oyları bölmeniz sayesinde gerçekleşmişti..

Tayyip Erdoğan’ların ve yine çok yakın dostunuz olan Melih Gökçek’lerin en büyük şansı sizdiniz.

CHP’nin ise en büyük şanssızlığı oldunuz.

Bu ülkenin sola şiddetle ihtiyaç duyduğu bir dönemde, bütün uyarılarımıza rağmen partiyi sağa çekmekte, Kürtlerden, Alevilerden, solculardan ayırmakta ısrarlı oldunuz.

Erdal İnönü, Hikmet Çetin, Murat Karayalçın, Fikri Sağlar, Ercan Karakaş, Mehmet Moğultay, Seyfi Oktay, Celal Doğan ve daha birçok sosyal demokratla el ele tutuşup halkın karşısına çıkmanız gerekirken; eski MHP’lileri, eski ANAP’lıları, idamla yargılanmış sağcı militanları parti vitrinine çıkarmakta ısrar ettiniz.

Size defalarca “Bir şeyin aslı varken kopyasına kimse bakmaz!” dememize rağmen, sol politikaları değil, MHP çizgisini tercih ettiniz.

Sağcıları ve sekreterinizi Meclis’e sokarken, İsmet Paşa’nın Avrupa Konseyi’nde komisyon başkanı olma başarısını gösteren torunu Gülsün Bilgehan’ı Meclis dışında bıraktınız.

İnanın ki bunları yazarken samimi olarak üzülüyorum. Keşke haklı çıkmasaydım, keşke sizin tahminleriniz doğrulansaydı diyorum ama durum ortada.

Yazık oldu Deniz Bey, hem size, hem partinize, hem de size inanan temiz yürekli sosyal demokratlara.

Artık bundan sonra istifa etseniz de bir etmeseniz de.

Bad-el harab-ül Basra!

Vatan gazetesinden alıntıdır.