Ana sayfa Sağlık Alkolün İlerleyici Etkileri

Alkolün İlerleyici Etkileri

176
0
PAYLAŞ

İnsanlar, vücutta ve özellikle beyinde yarattığı uyuşturucu etki nedeniyle karşılaştığı problemlerden uzak kalabilmek için alkol alabilir. Alkolün etkisi geçtiğinde, problemlerinden uzaklaşmak isteğiyle yeniden al­kol alır.

Alkol alımı yinelendikçe bağımlılık oluşur. İnsanların, problemlerden bir an için uzaklaştıklarını sanmalarının çözüm olmadığını, alkolün yeni ve daha büyük problemlere yol açacağını bilmeleri gerekir. Çünkü alkol alımı sürdükçe vücut, daha fazla miktarda alkol almaya gereksinim duyar. Bu olaya tolerans adı verilir.

Alkolün yarattığı olumsuzlukların bazıları zamanla artarak kişiyi akıl hastalıklarına ve ölüme kadar götürebilir. Kişide çeşitli olumsuzlukların ortaya çıkması, bazı organların daha çok etkilenmesiyle oluşur.

siroz

siroz

Alkolün, bu organlarda oluşan ve ilerleyen etkileri şöyle sıralanabilir:

• Beyindeki alkol tahribatı giderek arttığında; yakın geçmişi bile hatırlayamama şeklinde unutkanlık, hafıza kaybı, ka­rar verme ve kendini denetleme yeteneğinde azalma başlar. Ayrıca aşırı sinirlenme, alınganlık, şiddete yönelme, hırçınlaş­ma, çevresinde olmayan varlıklar görme, sesler işitme, uyku düzeninin bozulması ve kâbus görme gibi bozukluklara neden olur. Beyin damarlarında kanamalar yapabilir.

• Dı/yu organlarının algılama yeteneklerindeki azalma sonucu; görmenin bulanıklaşması ve çift görme, işitme yete­neğinde azalma, yüksek sesle konuşma görülür. Baş dönmesi ve vücudun dengesini kaybetme, besinlerin tadını alamama gibi etkileri artarak sürer.

* Karaciğer üzerinde; alkolün % 90′ı karaciğerde parçalandığı için bu organın hücrelerini yıpratır. Karaciğerde; enzim, vitamin, protein ve karbonhidrat metabolizmasını olumsuz etkiler. Alkol, kan şekerini önce yükseltir, sonra düşürür. Büyüme­ye, yağlanmaya, siroza ve sonunda karaciğer yetmezliğine yol açar. Böyle kişilerde sarılık ve karında sıvı birikmesi görülür.

* Kasların çalışması üzerinde; olaylara tepki gösterme zamanının artması, ellerin titremesi, kasların ağrıması, erime­si, sık sık kas kramplarının oluşması, dilin ağırlaşması ve konuşmanın peltekleşmesi şeklinde ilerleyen etkiler oluşur.

* Üreme organlarında; cinsel işlev bozukluklarına neden olur. Alkol kullanan gebe kadınların bebeklerinde doğuştan anormallikler, büyüme ve gelişme gerilikleri görülür.

* Solunum organlarının çalışmasını yavaşlatarak solunum hızını düşürür.

* Dolaşım organlarından kalbin atışlarında düzensizlik, damarlarının genişlemesi ve sertleşmesi ile kan basıncı ve nabızdaki aşırı değişmeler sürekli görülür duruma gelir. Vücudun ısı kaybı arttığından vücut sıcaklığı düşer. Yukarıdaki ba­zı etkilerinden dolayı alkol, trafik ve iş kazası oranlarının artmasına da neden olur.

Alıntıdır. Kozmetik Estetik Güzellik Parfüm Makyaj Moda