Ana sayfa Yardim Wp Etiketlerini Toplu Silme (All tag delete)

Wp Etiketlerini Toplu Silme (All tag delete)

174
1
PAYLAŞ

Bu işlemi phpmyadmin ‘de yapıyoruz.

Bir yedek alalım ne olur ne olmaz. Ama düzgün yaparsanız gerek kalmıyor ben pek yedek almadan balıklama yapıyorum bir gün toslayacam ama kimbilir ne zaman her neyse devam edelim.

Öncelikle çekimser olanlar hiç girişmesin bu işleme. Kendinize güveniniz varsa bu işlemle siliniyor. Ama dikkat etmeniz gereken bir kaç husus var. Bir de blog un ön yüzü taglara göre çalışıyorsa etiketlemelerle simple tag gibi programlar sayfanızın ön yüzünde bozukluklar meydana gelebiliyor bunu düzeltmek icin bir kac tane etiket eklemeniz halinde düzeliyor. Eh uyarmadan geçemedim. Sonra bana suçu atmayın. Etiketleri silen sizsiniz silme amacınız google amcanın bizi sevmesi değilmi :))

Wordpress ‘de bazı arkadaşlarımızın ortak sorunu olan bazı etiket avcısı yada diğer etiketleme modüllerinden herhangi biri zamanla saçma sapan etiketlemeler yapıp blog sayfamızın gerilere düşmesine neden olabiliyor. Misal ben az önce (20.09.2010) bir arkadaşımın sitesindeki 10536 etiketi 12 tane hale getirdim. Bloğuna girdim ve önce 20 şer 20 şer sildim. Ama olacak gibi değil. Az araştırdım da phpmyadmin imdadıma yetişti. Phpmyadmin de size bağlı Önce 100 etkiet gösterip yaptim sonra  1000 yaptım süre uzadı daha kısa yolu yokmu dedim 5000 li halde 2-3 uğraşmada sildim.  20şer 20 şer yaparsanız etiket sayınıza gore sayfada görüntülenen etiket sayınsı siz belirleyiniz yoksa baya uzun sürer. Bu işlem 500 den fazla sayfadaki etiketleri seç sil baya bir zaman kaybı oluşmaktadır. Tavsiyem 1000 yeterli 5000 biraz abarti ama kısa yoldan hepsi siliniyor işte.

WordPress blog sayfamızda etiketlerden toplu kurtulmak için phpmyadmin ‘e giriyoruz.

Bloğumuzun olduğu veri tabanını seçiyoruz.

Sağda bir liste çıkacak o listeden 2 kısım bizi alakadar ediyor.

Anlatım 1

wp_terms

Buraya tıklıyoruz ve solda açılan bir tablo çıkıyor. Bu taploda silinmememesi gerekenler de var. Kategorilerin etiketleri de burada. Hangisini silip silemeyeceğinizi term taxonomy de gösterecem. Buradakiler sizin sayfanızdaki etiketlerin tümüdür. Hemen sileyim de kurtulayım demeyin aşağıdaki yazıyı okuyunuz.

wp_term_taxonomy

wp_terms ‘dekileri silmek malesef yeterli olmuyor. Bu da sizin bloğunuzdaki sayfa sayfa gösterilen kısmı da burada. Eğer sadece wp_terms i silerseniz sadece etiketler silinmiş olacak bu kısım da etiketler kısmına girdiğiniz de sayfa sayfa gösteren 1> 2> 3> …. 540> 541> 542> kısmıda burası.

Kelimeler wp_terms de bu sayfa sayfa sıralanma da wp_term_taxonomy

Şimdi wp_term_taxonomy ‘de taxonomy sıralamasındaki category yada link_category hariç sadece post_tags yazanları sileceğiz. Gerisi kalacak.

wp_term ile ilişkisine gelince bu term_taxonomy ‘de gördüğünüz categorylerin karşısında term_taxonomy_id yazan yerin altında bir sıralama var. Bu id numaraları wp_terms deki ilk siradaki id numaraları.

Örnegin benim 12 kategorim var. Bu 12 kategorideki etiketleri silmek istemiyorum. O zaman 1 den 12 ye kadar taxonomy idleri silmeyeceğim gerisini silecem. Bu kısımlar hep wp_terms için anlatılmaktadir.

Kafanız karişabilir. Bir ikin güne kadar resimli açıklamasını yayınlayacağım.

Ben bu işten birşey anlamadım diyorsaniz.

Anlatım 2 :

Blog sayfanızda kategoriler kısmına giriniz oradaki etiketleri not alınız. Kazara silerseniz diye söylüyorum. İlk etiketler kategorilere ait. Zaten karşısında yaziyor. Sonrada phpmyadmin giriniz.

Wp_terms ile wp_term_taxonomy inin içindekilerini silin. Ama sadece içindekileri.

Bu yöntemden başka yöntem bilmiyorum.

1 YORUM